مجموعه آموزش های تخصصی پرسنل انتظامی بانکها به دوره های مختلفی تقسیم شده است. این دوره ها توسط کارشناسان"محافظان" با توجه به نیازهای روز بانک های کشور ، نقاط ضعف درآموزش های قبلی و اطلاعات و آموزش های روز دنیا طرح ریزی شده است.

این دوره ها شامل آموزش هایی از قبیل : سلاح ، حمل محموله ، حفاظت از اماکن حساس ، حفاضت شخصیت ، دفاع شخصی و جرم شناسی می باشد.

برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم ، خلاصه ای از مطالب آموزشی هر دوره را در زیر آورده ایم .

سلاح

با گذراندن این دوره خواهیم فهمید که با فراگرفتن آموزه های غلط (که برای 80 سال قبل می باشد ) و با پایین آوردن سرعت عکس العمل و بالا بردن ضریب اشتباه در تیر اندازی یا دفاع از خود چگونه جان خود ، بانک و یا محموله مورد حفاظت خود را به خطر می اندازیم.

طی این دوره با مطالب مفیدی در خصوص سلاح ، نحوه استفاده از در زمان هجوم و آماده باش آشنا می شوید.

این دوره متشکل از دو بخش تئوری و کارگاه عملی می باشد.

حمل محموله

این دوره برای افرادی طرح ریزی شده و مفید می باشد که وظیفه پول رسانی به شعب و یا حمل محموله های بانکی اعم از اسناد و مدارک مهم ، پول ، شمش های طلا و یا جواهرات را بر عهده دارند. افرادی مانند : محافظان محموله ، تحویلدار و رانندگان.

با گذراندن این دوره با مفهوم انواع معابر (کم تراکم و متراکم) ، فضای باز و بسته ، فضای بسته ثابت و متحرک ، نحوه پول رسانی بدون خودرو ، وظایف تک تک افراد در عملیات پول رسانی و حمل محموله ، همچنین وظایف افراد در توقفگاها و یا در تصادمات احتمالی آشنا می شوید و راه کار های هر کدام را به خوبی فرا می گیرید که در هر شرایطی بتوانید به بهترین وجه ممکن از جان و محموله خود حفاظت کنید.

حفاظت از اماکن حساس

این آموزش برای تمامی اماکن حساس قابل اجرا و پیاده سازی می باشد ، اما به دلیل تخصصی بودن آموزش در اینجا اماکن حساس به بانک ها اطلاق می شود.

بانک ها و خزانه ها محل تجمع پول و اسناد اعتباری می باشند ، به همین خاطر همواره سارقین به دنبال چیدن برنامه ای برای نفوذ به آن اماکن و در نهایت دستبرد به آنها می باشند. ما می توانیم با انجام عملیت پیشگیرانه تا حد زیادی از این خرابکاری ها و یا سرقت ها جلوگیری نماییم.

متاسفانه در طراحی فضای داخلی و چیدمان بانک ها از متخصصان این فن استفاده نمی شود وطراحان بجای امنیت بیشتر به فکر زیبایی و سهولت کار هستند.

با گذراندن این دوره نیز خواهیم فهمید که چطور با انتخاب چیدمان داخلی صحیح برای بانک ، همچنین نحوه اسقرار مامورین انتظامی و شرح وظایف آنها می توانیم بانک را ایمن کنیم و موارد سرقت را به کمترین درصد ممکن برسانیم.